Samochodówka w Pszczynie, Powiatowy Zespół Szkół nr 1 im. Generała Józefa Bema w Pszczynie

PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna
Na wystawie "Historyczne Dzieje Ziemi Pszczyńskiej"

W czwartek, 10 maja klasa II d z panią Gabrielą Wiencek zwiedzała wystawę: "Orzeł czarny. Orzeł biały. Ziemia pszczyńska 1914-1922. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości". Wystawa powstała dzięki ponad 10-miesięcznemu wysiłkowi ponad 100 osób. Materiały na wystawę pochodzą m. in. z zasobów Archiwum Państwowego w Katowicach oddziału w Pszczynie, Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny, Oddziału Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie, kolekcji prywatnych np. p. Norberta Kozioła, Parafii Wszystkich Św. w Pszczynie, Parafii Ewangelicko-Augsburska w Pszczynie, Muzeum Huis Doorn w Holandii, National Portrait Gallery i wielu innych źródeł.

Kuratorami wystawy składającej się z dwóch zasadniczych części są: Sylwia Smolarek-Grzegorczyk i Marcin Nyga, którzy odpowiadają za część wystawy zlokalizowaną w wozowni Stajni Książęcych, a także Agnieszka Modrzejewska i Bartosz Chwieralski, którzy są odpowiedzialni za część wystawy prezentującą fotografie ks. Bieloka i z frontu zachodniego I wojny światowej, prezentowane w budynku dawnego młyna. Konsultantem naukowym wystawy jest profesor Ryszard Kaczmarek.

W trakcie otwarcia wystawy myśl przewodnią wystawy wyraził dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Maciej Kluss - My nie będziemy komentować. My po prostu pokazujemy. Dyrektor Kluss zacytował także zapisy sprawozdania z powstania śląskiego, uczestnika III Powstania Śląskiego, polskiego działacza narodowego i plebiscytowego, Józefa Grzegorzka, który o tamtym trudnym dla ludzi zamieszkałych na tych ziemiach okresie pisał tak: Spokój domowy tysięcy rodzin śląskich został zniweczony. Żona występowała przeciwko mężowi, syn przeciwko ojcu, brat przeciwko siostrze, niemal dosłownie w ewangelicznym ujęciu jedni chcieli zostać przy Niemcach, drudzy należeć do Polski. Byli i tacy którym niełatwo było się zdecydować, tych serce ciągnęło do Polski, a interes do Niemiec. Liczba wahających się nie była mała. Najlepsi, długoletni przyjaciele zrywali przyjaźń na zawsze. A propaganda dwóch obozów tocząc bój zacięty bombardowała umysły ludów bezustannie - stwierdzając, że to chyba najlepszy komentarz do tamtych czasów.

Kurator wystawy, Marcin Nyga przedstawił, że idea wystawy, jej koncepcja zaszyfrowana jest od razu w tytule wystawy. Orzeł czarny to orzeł cesarskich Niemiec, zaś orzeł biały to orzeł odrodzonej po 123 latach Polski. Natomiast barwy niebieska i złota, związane są z tym małym wycinku Śląska, na ziemi pszczyńskiej. Kolory niebieski i złoty symbolizują barwy Górnego Śląska, a także barwy miasta Pszczyny. Twórcy wystawy tworząc ekspozycję, skupili się przede wszystkim na mieszkańcach, ludziach żyjących w tamtych czasach na tych ziemiach. Postanowili przez pryzmat losów tych mieszkańców opowiedzieć historię tamtych czasów. Przedstawiając na wystawie z jednej strony losy książąt pszczyńskich, a obok mieszkańców miasta, rolników, prostych ludzi żyjących w okolicy, przedstawili uczestników historii, tych którzy tę historię tworzyli, byli jej światkami. Przedstawiając zaś zakres czasowy sięgający od roku 1914 po 1922, autorzy wystawy ukazali moment wybuchu I wojny światowej, jako początek pewnego procesu, którego zakończeniem było włączenie tego fragmentu Górnego Śląska do Polski. Stąd ostatni fragment podtytułu - stulecie odzyskania niepodległości. Finał procesu dziejowego.

Wystawa zbudowana jest w oparciu o trzy warstwy narracyjne. Pierwsza, najłatwiejsza w odbiorze, to warstwa wizualna. Warstwę tę tworzą przedmioty z epoki, m. in. oryginalny mundur cesarza Wilhelma II, wypożyczony na wystawę przez muzeum Huis Doorn z Holandii, czy urna plebiscytowa z Brzeźc, która na co dzień znajduje się w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. Drugą warstwę, jak zaznaczają kuratorzy wystawy, która wymaga już większego wysiłku w odbiorze, tworzą odwołania do wszelkich pamiętników, wspomnień czy relacji, bardzo autentycznych nieraz w swej wymowie. I w końcu ostatnia warstwa, chyba najtrudniejsza w odbiorze, to dokumenty "wyciągnięte" z archiwów. Dokumenty, z których dowiadujemy się wielu nowych, nieznanych dotąd faktów bądź takich, o których była wiedza, ale niepełna, niewystarczająca do ich pełnego poznania. To wszystko odnaleźć można w wozowni Stajni Książęcych.
Równocześnie, w dawnym młynie, obejrzeć możemy drugą część wystawy, zbudowaną przede wszystkim wokół fotografii. Podzielona jest ona na dwie odrębne, ale jednakże ściśle ze sobą połączone ekspozycje. Jedna część to fotografie wykonane w Bieruniu Starym w latach 1914-1915 przez późniejszego proboszcza parafii Wszystkich Św. w Pszczynie, księdza Mateusza Bieloka. Utrwalone na szklanych kliszach aparatem wielkoformatowym zdjęcia przedstawiają zarówno sielski świat w przededniu wybuchu Wielkiej Wojny, jak i ten po ogłoszeniu mobilizacji, ukazują żołnierzy pruskich wraz z rodzinami, tuż przed wyruszeniem na front. Druga część wystawy to fotografie wykonane w technice fotostereo, odpowiedniku dzisiejszego obrazu 3D, na froncie zachodnim, we Francji. Tematyka tych zdjęć jest znacznie trudniejsza w odbiorze, głównie dlatego, że przedstawia ona okrutną wojnę okopową, ludzkie nieszczęścia. Fotografie na szklanych płytkach zostały wspaniale zaprezentowane w specjalnie na tę okazję wykonanych skrzynkach projekcyjnych, dających złudzenie zaglądania przez okulary do wnętrza np. okopów. Całości dopełnia inscenizacja, drobne rekwizyty. Niesamowite wrażenie robi także przedstawiony w jednej z sal szpital polowy.
Organizatorem jest Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Wystawa zorganizowana została przy współpracy Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Pszczynie.


2018-05-12 23:14:49

powrót



GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY! PZS nr1 Pszczyna
Twoje dane - Twoja sprawa PZS nr1 Pszczyna
BIP SZKOŁY PZS nr1 Pszczyna
Powiat Pszczyna PZS nr1 Pszczyna

OFERTY PRACY

DLA ABSOLWENTÓW

PZS nr1 Pszczyna
POPP Pszczyna PZS nr1 Pszczyna
KRS PZS nr 1 PZS nr1 Pszczyna
UKST "DIABLAK" PZS nr1 Pszczyna
Kółko przyrodnicze i fotograficzne PZS nr1 Pszczyna
Bezpieczna szkoła PZS nr1 Pszczyna
Centrum Kształcenia Ustawicznego PZS nr1 Pszczyna
ZŁOMOWISKO PZS nr1 Pszczyna

Ze względu na dostosowanie strony internetowej do wymogów ustawy o dostępności cyfrowej strona jest przebudowywana.

DRONE_EXPERT Deklaracja dostępności kontakt ksztalceniezawodowe dokumenty kształcenie zawodowe informacje dla pracodawców Kształcenie zawodowe POWER2039 TwojeDaneTwojaSprawa Procedury PTW AutoCad Rekrutacja POWER047743 Ochrona danych osobowych przyjacieleszkoly POWER036212 POWER036215 Cyfrowobezpieczni Historia i Wos POWER023566 POWERSE023562 power2015 POWER-2015-014623 POWER-2014-000247 zapowiedzi kandydaci Przedmioty mechaniczne Język polski Chemia Procent dla szkoły Instrukcja do dziennika Materiały do pobrania Zastępstwa testy Kontakt kursy informacje ogólne dla uczniów dla nauczycieli Bezpieczna szkoła Mam zawód mam pracę w regionie Projekty unijne Fizyka Informatyka Matematyka Egzamin zawodowy Egzamin maturalny Zajęcia pod patronatem POPP Zajęcia dodatkowe Koła zainteresowań Oferty WDN Szkolny zestaw programów nauczania Wymagania edukacyjne Samorząd Uczniowski Szkolny Klub Europejski Harmonogram kursów Oferty praktyk dla uczniów Oferty pracy dla absolwentów Ważne i przydatne linki Harmonogram zebrań i konsultacji Szkolny zestaw podręczników Pedagogizacje Rada Rodziców Warunki ubezpieczenia uczniów Ważne i przydatne strony Kalendarz roku szkolnego Statut Program wychowawczo-profilaktyczny Program profilaktyki Druki do pobrania Kierunki kształcenia Oferta szkoły Rekrutacja elektroniczna Biblioteka i czytelnia szkolna Pedagog szkolny Gabinet medycyny szkolnej Historia szkoły Nauczyciele Sukcesy uczniów i absolwentów Uczniowie Absolwenci Sponsorzy aktualności

Copyright 2015 by PZS nr 1

Technikum Pszczyna, Szkoła Zawodowa