Samochodówka w Pszczynie, Powiatowy Zespół Szkół nr 1 im. Generała Józefa Bema w Pszczynie

PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna PZS nr1 Pszczyna
Wycieczka do WIEDNIA

Wycieczka do Wiednia -

nagroda za najlepszą frekwencję


30 października 2015 roku młodzież, która uzyskała najwyższą frekwencję w poprzednim  roku szkolnym (progiem 93%) oraz klasa II AT, która wygrała konkurs na najwyższą frekwencję klasową była na darmowej wycieczce w Wiedniu. Opiekę nad młodzieżą pełniły panie: Sylwia Piech-Hennek, Gabriela Wiencek, Sabina Hankus, Dominika Libek.

Uczniowie brali udział w warsztatach ekologicznych w Muzeum Historii Naturalnej, zobaczyli najstarsze zbiory Austriackiej Biblioteki Narodowej oraz podziwiali dzieła Moneta, Picassa i Muncha w Albertinie.

Ponadto zobaczyli Muzeum Historii Sztuki, Parlament Austriacki i Ratusz Wiedeński, Hofburg, Operę Wiedeńską, przespacerowali się Graden i  zwiedzili Katedrę Św. Szczepana. Młodzież miała też okazję skosztować kuchni pakistańskiej w jedynej restauracji typu:  "Jesz ile chcesz - płacisz ile chcesz" co dla wielu było dużym przeżyciem kulinarnym.

Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy Prater, w którym odbywała się zabawa z okazji Halloween.


Przypominamy,

że konkurs na najwyższą frekwencję za rok 2015/2016 trwa.

Kto pojedzie na wycieczkę w przyszłym roku zależy od Was :)



Wiedeń - opis najważniejszych punktów programu wycieczki


Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu

Tu możesz wybrać się w podróż przez zapierające dech w piersi bogactwo przyrody - począwszy od owadów, poprzez kamienie szlachetne i minerały, skończywszy na pterozaurach. W tym muzeum, położonym w pobliżu pałacu Hofburg, czeka na Was fascynująca wiedza o historii naszej planety. Wspaniała ekspozycja wypchanych przedstawicieli gatunków zwierząt, które już wyginęły lub są poważnie zagrożone wyginięciem, sprawia, iż kolekcja muzeum jest bezcenna. Perłą wśród zbiorów jest licząca 29 500 lat i mierząca zaledwie jedenaście centymetrów "Wenus z Willendorfu", odnaleziona w 1908 r. w Wachau Dolnej Austrii. To dzieło z epoki kamienia łupanego zalicza się do najważniejszych znalezisk archeologicznych na świecie i można je podziwiać w "gablocie Wenus" obok liczącej 36 000 lat figurki z Stratzing ("Fanny"). Zaraz obok znajduje się udostępniony w 2015 r. zbiór prehistorycznych przedmiotów oraz złota gablota z przedmiotami z pięciu stuleci.
W sali dinozaurów (Sauriersaal) oprócz szkieletów i szczątków tych gigantycznych prehistorycznych zwierząt czeka alozaur, który wygląda jak żywy - rusza się i przeraźliwie ryczy. Model ten zbudowano z wykorzystaniem najnowszych odkryć naukowych specjalnie dla Muzeum Historii Naturalnej. Pierwszy na świecie naturalnej wielkości model ptaka z gatunku Phorusrhacidae i nowe eksponaty fascynujących czaszek ceratopsów uzupełniają imponującą wystawę stacjonarną.
Równie ciekawą wystawą jest zbiór największych i najstarszych meteorytów świata. Można zobaczyć 1100 kamieni, które "spadły z nieba". Za pomocą symulatora został zainscenizowany deszcz meteorytów w technologii 3D.


Parlament i Pałac Epstein

Twórcą wybudowanego w latach 1873-1883 w stylu greckiej architektury budynku Rady Państwa był Theophil Hansen. Stojąca przed nim Fontanna Pallas Ateny jest dziełem Karla Kundmanna i innych.
Do roku 1918 obradowali tu posłowie Rady Państwa z reprezentowanych krajów koronnych austriackiej części dualistycznej monarchii Austro-Węgrskiej, która rozciągała się od Galicji (dziś tereny w Polsce i Ukrainie) do Dalmacji (dziś chorwackie wybrzeże Adriatyku). Pośród nich znajdowali się Thomas G. Masaryk, późniejszy Prezydent Czechosłowacji oraz włoski mąż stanu Alcide de Gasperi.

Pałac Epstein, który znajduje się w bezpośredniej bliskości Parlamentu, jest jednym z najważniejszych pałaców na wiedeńskiej ulicy Ringstraße i został zaprojektowany również przez Hansena. Od jesieni 2005 wykorzystywany jest na potrzeby Parlamentu.

Po lewej stronie Parlamentu znajduje się Pomnik Republiki z popiersiami socjaldemokratycznych polityków Jakoba Reumanna (burmistrza Wiednia 1919 do 1923), Viktora Adlera (współzałożyciela Pierwszej Republik, Ministra Spraw Zagranicznych 1918) oraz Ferdynanda Hanuscha (Ministra Spraw Socjalnych 1918 do 1920).
Po prawej stronie Parlamentu znajduje się pomnik dr Karla Rennera, który kierował państwem podczas formowania Republik w 1918 i 1945, a w latach 1945-1950 był Prezydentem.

Ratusz w Wiedniu

Od początku swego istnienia pełni funkcję budynku użyteczności publicznej mieszczącego zarząd miasta. Obecnie swą siedzibę ma tutaj zarówno burmistrz jak i Rada Miejska Wiednia; jednocześnie jest to siedziba kraju związkowego Austrii, jakim jest Wiedeń. Ten wiedeński budynek w stylu neogotyckim został zaprojektowany przez Friedricha von Schmidta. Jego budowa miała miejsce w latach 1872-1883. Przed ratuszem rozciąga się plac ratuszowy, wzdłuż którego umiejscowione są posągi zasłużonych dla miasta osobistości. Fasada ratusza zwrócona jest ku Ringstrasse. Nad całością budowli górują dwie potężne wieże, na szczycie jednej z nich znajduje się posąg Rathausmann.

Hofburg

Przez ponad siedem stuleci znajdowała się tutaj sterownia imperium Habsburgów. O średniowiecznym zamku, który był zalążkiem dzisiejszego pałacu, przypomina obecnie już tylko gotycka kaplica, w której podczas niedzielnych Mszy św. śpiewa Wiedeński Chór Chłopięcy.
W sercu Starówki, podczas zwiedzania prywatnych apartamentów i komnat reprezentacyjnych Hofburga można podziwiać przepych i bogactwo, jakim odznaczało się codzienne życie cesarskiej rodziny. O zamiłowaniu austriackich monarchów do sztuki świadczą liczne muzea i zbiory, które mieszczą się w Hofburgu. Rodzina cesarska zamieszkiwała Hofburg do 1918 roku. Pierwotnie był to zamek z XIII wieku, który wraz ze wzrostem potęgi Habsburgów i rozszerzaniem ich imperium przekształcił się we wspaniałą rezydencję monarchy. Dziś znajduje się tu siedziba prezydenta republiki oraz ważne centrum kongresowe, a także bogate zbiory sztuki.
Austriacka

Biblioteka Narodowa

Siedzibą biblioteki jest cesarski pałac Hofburg w Wiedniu. Od 2005 roku część zbiorów znajduje się także w Palais Mollard-Clary. Kompleks biblioteczny składa się z czterech muzeów i biblioteki, obejmując także zbiory specjalne i archiwa. Początek Austriackiej Bibliotece Narodowej dał późnośredniowieczny księgozbiór zgromadzony przez Habsburgów.
Austriacka Biblioteka Narodowa otrzymuje egzemplarz obowiązkowy wszystkich druków wydawanych w Austrii. Przechowuje również wszystkie zatwierdzone przez austriackie uczelnie dysertacje. Od lipca 2000 roku obowiązek dostarczania egzemplarza obowiązkowego został także nałożony na dokumenty elektroniczne. Biblioteka prowadzi akcje digitalizowania historycznych czasopism, które są dostępne online w Internecie w serwisie Anno: Austriacka prasa online.

Plac Graben

Plac w kształcie wydłużonego prostokąta, jedno z najważniejszych miejsc w Wiedniu. Jego nazwa pochodzi od wykopu, znajdującego się w połowie drogi między świecką częścią miasta, którą reprezentował Hofburg, a częścią o zabudowie sakralnej, reprezentowaną przez katedrę św. Szczepana. Na obu krańcach placu znajdują się fontanny: na jednym Fontanna Józefa, na drugim Fontanna Leopolda; niemalże pośrodku stoi zaś Kolumna Morowa.

Katedra św. Szczepana

Katedra św. Szczepana jest symbolem Wiednia. Budowa rozpoczęła się w XII. Dziś należy do najbardziej znaczących budowli gotyckich w Austrii. Katedra ma wysokość 107,2 m i szerokość 34,2 m. Posiada cztery wieże. Najwyższą z nich jest wieża południowa o wysokości 136,44 m. Aby wejść na wspaniały punkt widokowy na cały Wiedeń należy wspiąć się po 343 stopniach w górę. Wisi tu łącznie 13 dzwonów. Najsłynniejszy dzwon katedry, Pummerin, znajduje się na wysokości 68,3 m na wieży północnej. Jest to drugi co do wielkości wolno wiszący i bijący dzwon w Europie. Kolorowy układ dachówek tworzy cesarskiego orła Habsburgów oraz herby miasta Wiednia i Austrii.  


Wiedeńska Opera Narodowa

Wiedeńska Opera Państwowa to jedna z najlepszych scen operowych na świecie. W repertuarze jest około 60 oper i baletów, granych przez 285 dni w sezonie, a dzięki tej liczbie spektakli Wiedeńska Opera Państwowa zajmuje pierwsze miejsce w międzynarodowym rankingu.

Czołowi artyści o międzynarodowej sławie, reżyserzy i scenografowie chętnie prezentują swój kunszt znającym się na rzeczy, a zarazem bardzo krytycznym wiedeńskim widzom. 


Opera na żywo na placu

W kwietniu, w maju, czerwcu i wrześniu ponad 150 występów operowych i baletowych można obejrzeć na żywo na wolnym powietrzu. Są one wyświetlane na leżącym przed operą placu Herbert-von-Karajan-Platz na ekranie o powierzchni 50m2 - obcowanie z klasyką za darmo.

Raz w roku widownia i scena Opery zamieniają się w olbrzymią salę taneczną - z okazji balu w Wiedeńskiej Operze. Otwarcie balu odbywa się w obecności prezydenta republiki. Ponad sto par debiutantów - panny w długich wieczorowych sukniach, panowie we frakach - inauguruje ten bal nad balami, a w gmachu Opery można odczuć wtedy atmosferę dawnej świetności bulwaru Ringstrasse ...

Albertina

W galerii Albertina znajdują się między innymi największe i najcenniejsze światowe zbiory grafik, a wśród nich "Zając polny" Dürera oraz cykl szkiców Klimta do portretów kobiet. Nowa wystawa prezentuje arcydzieła modernizmu, tym samym budując most od Moneta przez Picassa do Baselitza. Albertina, największy pałac mieszkalny Habsburgów, wyrasta na południowym skraju Hofburga na ostatniej zachowanej baszcie wiedeńskiej.

Arcydzieła w zbiorach

Książę Albert Sasko-Cieszyński, zięć cesarzowej Marii Teresy, założył w roku 1776 zbiory grafiki, liczące obecnie ponad milion druków i 60.000 rysunków. Sławne dzieła, takie jak "Zając polny" lub "Ręce złożone do modlitwy" Dürera, szkice do portretów dzieci autorstwa Rubensa czy też arcydzieła Schielego, Cézanna, Klimta, Kokoschki, Picassa i Rauschenberga pokazywane są w ramach wystaw czasowych.
W ramach wystaw stałych Albertina prezentuje najciekawsze kierunki sztuki ostatnich 130 lat: od francuskiego impresjonizmu, przez niemiecki ekspresjonizm, po rosyjską awangardę, aż do współczesności. "Staw z nenufarami" Moneta, "Tancerki" Degasa i "Portret dziewczyny" Renoira zasługują na taki sam podziw, jak obrazy Beckmanna, Macke'a, Chagalla, Malewitscha, Rothko, Rainera i Katza. W Albertinie mieszczą się ponadto zbiory architektoniczne i nowo założone zbiory fotografii (m.in. Helmut Newton, Lisette Model), prezentowane na wystawach czasowych.


PRATER.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wiednia.

Najstarsze i jak mówią niektórzy najlepsze wesołe miasteczko na Świecie!
Najbardziej znaną atrakcją wesołego miasteczka na Praterze jest olbrzymie koło młyńskie / diabelskie. To jeden z znaków rozpoznawczych Wiednia - Wiener Riesenrad powstał w 1897 roku. W najwyższym punkcie koło wyniesie nas na 64,75 metra nad poziom ziemi. Sama konstrukcja waży 430 ton, a kręci się z szybkością 2,7 km/h, jeden przejazd to ok. 25 minut. Warto zobaczyć panoramę Wiednia ze szczytu koła!



2015-11-02 21:12:32

powrót



GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY! PZS nr1 Pszczyna
Twoje dane - Twoja sprawa PZS nr1 Pszczyna
BIP SZKOŁY PZS nr1 Pszczyna
Powiat Pszczyna PZS nr1 Pszczyna

OFERTY PRACY

DLA ABSOLWENTÓW

PZS nr1 Pszczyna
POPP Pszczyna PZS nr1 Pszczyna
KRS PZS nr 1 PZS nr1 Pszczyna
UKST "DIABLAK" PZS nr1 Pszczyna
Kółko przyrodnicze i fotograficzne PZS nr1 Pszczyna
Bezpieczna szkoła PZS nr1 Pszczyna
Centrum Kształcenia Ustawicznego PZS nr1 Pszczyna
ZŁOMOWISKO PZS nr1 Pszczyna

Ze względu na dostosowanie strony internetowej do wymogów ustawy o dostępności cyfrowej strona jest przebudowywana.

DRONE_EXPERT Deklaracja dostępności kontakt ksztalceniezawodowe dokumenty kształcenie zawodowe informacje dla pracodawców Kształcenie zawodowe POWER2039 TwojeDaneTwojaSprawa Procedury PTW AutoCad Rekrutacja POWER047743 Ochrona danych osobowych przyjacieleszkoly POWER036212 POWER036215 Cyfrowobezpieczni Historia i Wos POWER023566 POWERSE023562 power2015 POWER-2015-014623 POWER-2014-000247 zapowiedzi kandydaci Przedmioty mechaniczne Język polski Chemia Procent dla szkoły Instrukcja do dziennika Materiały do pobrania Zastępstwa testy Kontakt kursy informacje ogólne dla uczniów dla nauczycieli Bezpieczna szkoła Mam zawód mam pracę w regionie Projekty unijne Fizyka Informatyka Matematyka Egzamin zawodowy Egzamin maturalny Zajęcia pod patronatem POPP Zajęcia dodatkowe Koła zainteresowań Oferty WDN Szkolny zestaw programów nauczania Wymagania edukacyjne Samorząd Uczniowski Szkolny Klub Europejski Harmonogram kursów Oferty praktyk dla uczniów Oferty pracy dla absolwentów Ważne i przydatne linki Harmonogram zebrań i konsultacji Szkolny zestaw podręczników Pedagogizacje Rada Rodziców Warunki ubezpieczenia uczniów Ważne i przydatne strony Kalendarz roku szkolnego Statut Program wychowawczo-profilaktyczny Program profilaktyki Druki do pobrania Kierunki kształcenia Oferta szkoły Rekrutacja elektroniczna Biblioteka i czytelnia szkolna Pedagog szkolny Gabinet medycyny szkolnej Historia szkoły Nauczyciele Sukcesy uczniów i absolwentów Uczniowie Absolwenci Sponsorzy aktualności

Copyright 2015 by PZS nr 1

Technikum Pszczyna, Szkoła Zawodowa